ZĪDA ZIEDU GAISMAS SPĒLES

Vēl līdz pat novembra sākumam Vecumnieku Mūzikas un mākslas skolas zālē ir iespēja aplūkot grafiķes un gleznotājas Ēras Zalcmanes zīda gleznu izstādi “Gaismas spēles”.

Gleznotāja pati stāsta, ka Izstāde veltīta gaismai un tās meklējumiem.
Galvenais simbols ir zieds un gaismas atspulgi uz ziedlapām.
Gaisma kā saule, gaisma kā mīlestība, cilvēcība, zināšanas, evolūcija un gara atmoda.

Kā tikšanās reizē atklāja pati autore – visi gleznās attēlotie ziedi ir no viņas paša dārza.

“Zīds ir ļoti maigs, gaisīgs materiāls. Gleznošana uz zīda bieži ir ar neprognozējamu rezultātu, tāpēc spēja krāsu savaldīt, prognozēt un vadīt tik skaistos ziedu motīvos ir augsta meistarība”, tā par darbiem saka mākslinieces Ēras Zalcmanes audzēkne, Vecumnieku Mūzikas un mākslas skolas gleznošanas skolotāja Anda Sproģe.

Gleznojot uz zīda, māksliniece veido daudzus slāņus. Vispirms krāsa tiek pludināta kā akvarelis. Pēc tam tiek lazēti vairāki krāsu slāņi. Ļoti svarīga ir arī grafiskā līnija un tās ritmi, ko veido kontūrkrāsa. Īpaša nozīme gleznās tiek pievērsta krāsām gan no mākslinieciskā, gan no psihofizioloģiskā aspekta.

Sākotnēji Ēra Zalcmane katru ziedu studē un zīmē tādu, kā tas ir dabā, taču darba procesā tie pārtop un kļūst stilizēti un simboliski. “Zieds ir kā dvēseles simbols un gaismas pieskāriens tai”, saka autore. Vairāki darbi šajā izstādē ir veidoti kā mandalas, jeb sakrālās cirkulārās kompozīcijas, kurās centrs ir kā psihiskās enerģijas un patības organizējošais kodols.

Izstāde apskatāma katru darba dienu Vecumnieku Mūzikas un mākslas skolas zālē.