VECUMNIEKU MŪZIKAS UN MĀKSLAS SKOLAS AUDZĒKNES PIEDALĀS STARPTAUTISKĀ LAIKMETĪGĀS MĀKSLAS TRIENNĀLĒ “EKSPERIMENTA!”

Vecumnieku Mūzikas un mākslas skolas audzēkņu un skolotāju delegācija 20.- 21. oktobri aizvadīja Tallinā, piedzīvojot divas pieredzes un  emociju pilnas dienas.
Starptautiskajā laikmetīgās mākslas triennālē jauniešiem EKSPERIMENTA! no Latvijas tika izvirzīts arī mūsu skolas trīs Vizuāli plastiskās mākslas programmas audzēkņu kopdarbs “Laiks nav nauda”. Šī gada triennāles tēma  – “Māksla un ekonomika” bija idejiski sasaistīt mākslu, mākslas izglītību un citas jomas, sekmējot starpdisciplionāru pieeju mākslas darbu radīšanā un laikmetīgās mākslas popularizēšanu.
Gatavošanās EKSPERIMENTAI sākās jau pagājušā gada rudenī, kad vajadzēja piedalīties vairākās radošās darbnīcās un savu ideju prezentācijas pasākumos. Aiga Andra Dručka, Katrīna Lavrinoviča un Unda Rušmane pieteica savu ideju saistībā ar mākslu un ekonomiku un centās pierādīt  pretējo mūsdienās tik ierastajam izteicienam “laiks ir nauda”. Savā koncepcijā meitenes pauda, ka visbiežāk laika nav biznesmeņiem, kuri “ieurbušies” darbos un, kārtojot darījumus, tiem katra minūte, pat sekunde ir no svara. Viņiem nav laika veltīt uzmanību ģimenei un tuviniekiem. Lai gan biznesmeņu bērniem ir pilnīgi viss – jauni telefoni, drēbes, tomēr viņi jūtas vientuļi. Pēc šīs koncepcijas tika izveidots objekts – vēja zvans no māla. Mākslas darbā attēloti biznesmeņi uzvalkos, kas iekārti pulkstenī, kas, savukārt, simbolizē visu pasaules laiku.

Nauda zem pulksteņa simbolizē visas pasaules naudu. Biznesmeņi, iekārti auklās, ir atkarīgi un pakļaujas šīs pasaules laikam un naudai. Bet vēja zvans tāpēc, lai parādītu, ka tikai daba – vējš, var tos ietekmēt.

Latvijas kārtā iesākumā tika prezentētas ap 100 idejām, bet tikai 9 darbi izturēja Igaunijas žūrijas vērtējumu un tika uzaicināti izstādīties Tallinas izstāžu zālēs.
Jāatzīmē, ka no visas pasaules tika iesniegti 400 darbi, bet EKSPERIMENTA! fināla izstādē piedalījās 85 darbi no 11 valstīm kā Slovēnija, Turcijas, Kanāda, Vācija, Somija, Lietuva u.c.

Laikmetīgajā mākslā, pirmām kārtām, ir ideja un tikai pēc tam process un tad rezultāts, kas bieži ir mazsvarīgākais laikmetīga mākslas darba tapšanas laikā. Jo pats autors, domājot un radot, jau procesā izdzīvo problēmu, kuru vēlas paust skatītājam. Laikmetīgā māksla atspoguļo pasaulē esošās sociālās problēmas, tāpēc bieži vien laikmetīgie mākslas darbi ir nevis baudāmi, bet drīzāk provokatīvi, lai liktu skatītājam aizdomāties par notiekošo apkārt un izkāpt no savas komforta zonas.

EKSPERIMENTA! atklāšana notika 20. oktobrī plkst. 18.00 Tallinas mākslas hallē, kas atrodas pie Brīvības laukuma. Darbi izvietoti vairākās izstāžu zālēs un galerijās. 
Pēc izstāžu apskatīšanas Latvijas EKSPERIMENTA dalībniekiem un viņu atbalstītājiem notika nelielas svinības. Tajā Latvijas Nacionālās kultūras centra (LNKC) vizuālās mākslas izglītības eksperte Ilze Kupča katram dalībniekam pasniedza LNKC Atzinības rakstu, EKPSERIMENTA sertifikātu un EKSPERIMENTA! 2017 visu darbu apkopojošu grāmatu.
Īpašu žūrijas atzinību no Latvijas ieguva jauniete no Madonas Elīna Pūce ar darbu “Laika strukturēšana”.
Uz Tallinu pārstāvēt Latvijas delegāciju devās arī skolotāja Anda Sproģe, kas aktīvi virzīja un koordinēja mākslas programmas audzēkņus EKSPERIMENTAI, kā arī skolotāja Antra Gustsone, kura deva padomus praktiskajā daļā pie māla apstrādes, un skolas direktore Iveta Lavrinoviča.  
Esot Tallinā, izmantojām katru minūti, lai pēc iespējas vairāk apskatītu un saprastu laikmetīgās mākslas būtību un nozīmi, iegūtu jaunas sajūtas un idejas. Piektdienas vēlā vakarā apmeklējām Tallinas grafiti rajonu, bet otrā dienā devāmies uz KUMU muzeju. 
Atgādinu, ka 2014. gadā Vecumnieku MMS audzēkne Luīze Diena arī iekļuva EKSPERIMENTA finālā ar savu interaktīvo darbu “Ksilofons”.
Finansiālu atbalstu braucienam saņēmām no Latvijas Nacionālās kultūra centra un Vecumnieku novada Domes. Par ko arī visu vārdā saku lielu paldies!

Vecumnieku Mūzikas un mākslas skolas direktore
Iveta Lavrinoviča