KARNEVĀLS IZKLAIDĒ UN IEMĀCA DAUDZ JAUNA

Kā ik gadu maskošanās un karnevālu laikā – februārī – Vecumnieku Mūzikas un mākslas skolā tiek rīkots karnevāls. Tas vienmēr tiek veltīts kādai konkrētai tēmai, ko Mākslas programmas audzēkņi padziļināti pēta, interpretē, atspoguļo savos tērpos un priekšnesumos. Šī gada karnevāla tēma – “21.gadsimta tautas tērps”.

Tā kā Vecumnieku Mūzikas un mākslas skolā strādā seši mākslas skolotāji, tika izveidotas sešas komandas. Katra komanda pētīja kādu konkrēta novada/reģiona tautas tērpu īpatnības un interpretēja tos mūsdienām, sasaistot vēsturisko ar moderno.

1.klases audzēkņi kopā ar skolotāju Antru Gustsoni demonstrēja ideju par Zemgales tautas tērpu. Skanot liriskajai latviešu tautas dziesmai “Caur sidraba birzi gāju”, ar savu priekšnesumu audzēkņi ieveda skatītājus bērzu birztalā, kur meitenes raudāja īstas asaras un noslaucīja tās pašu veidotos priekšautiņos un visi kopā palīdzēja zelta ziediem bērziem uzziedēt. Šo audzēkņu tērpi bija ļoti praktiski un skaisti, paši bija veidojuši kreklu un kleitu apdruku. Žūrija atzinīgi novērtēja to, ka tērpi ir patiešām valkājami un piešķīra nomināciju “Reāli valkājama mode”.

2. klases komanda “Gadsimteņi” skolotāja Kārļa Ulmaņa vadībā izpētīja divus tautas tērpu veidus – Rīgas un lībiešu arheoloģisko un etnogrāfisko tērpu. Lai atdarinātu lībiešu tautas tērpu, bērni izmantoja dažādus sadzīves priekšmetus – karotes, vākus, papīra tūtas, stieples, naglas un citus priekšmetus. Priekšnesums aizveda uz 11.gadsimta lībiešu apmetni, kur sievietes kurināja pavardu, bet vīri cīnījās, lai aizsargātu savējos. Audzēkņi bija izpētījuši arī etnogrāfisko Rīgas tautastērpu, kas radies daudzus gadsimtus vēlāk. Tieši šī dramatiskā cīņa un gadsimtu salīdzinājums, rosināja žūriju piešķirt nomināciju “Gadsimtu cīņa”.

3.klase un skolotāja Anda Sproģe bija izveidojuši komandu “CD – cietie diski – Sēlija” un ieveda skatītājus Sēlijas leģendās. Komanda tērpus bija veidojusi no vīriešu krekliem un dažādām žaketēm, apģērbu dekorējot ar kompaktdiskiem, kas ir raksturīgi 21.gadsimtam, bet jau pavisam drīz savu aktualitāti zaudēs. Komanda uzsvēra, ka speciāli izvēlējušies tērpus papildināt ar no ikdienas izzūdošu lietu, tā piešķirot nevienam nevajadzīgiem diskiem mazliet garāku mūžu. Žūrija šai jauniešu grupai piešķīra nomināciju “Laikmeta tvērēji”, norādot, ka komandai izdevies notvert aiz astes aizejošas vērtības.

4. klase ar skolotāju Indru Zālīti pārstāvēja četras spilgtas meitenes, kas ar savu priekšnesumu apliecināja, ka mūsdienās jauniešu domas, pārliecību, ģērbšanās stilu un gaumi ietekmē sociālie tīkli un modes influenceri. Komanda “Tik Tok” ļoti lakoniski, bet precīzi atklāja dažādus Latgales tautiskos motīvus īsos muzikālos priekšnesumos. Žūrijas nominācija – “Nākotnes influenceri”.

5. un 6. klase kopā ar skolotāju Ivetu Bērziņu apvienojās komandā “Kurzeme. Zaļumballe Nīcā”, uzburot jestru priekšnesumu ar košiem Nīcas brunčiem, kas veidoti no sarkaniem krekliem, lielām efektīvām saktām un kurzemniekiem raksturīgām jostām, ko jaunieši izveidoja no saplacinātām bundžām un nokrāsojot tās zelta krāsā. Komandai izdevās radīt vispārēju līksmību, nopelnot žūrijas nomināciju “Kurzemnieku etno”.

7.klase ar skolotāju Gitu Osi komandai deva nosaukumu “Vidzemes roltoni” un tērpus bija darinājuši no plēves un plastmasas. Priekšnesumu veidoja dažādu dziesmu popūrijs, ko jaunieši papildināja ar teatralizētu uzvedumu. Piedzīvojām gan bildinājumu, gan līgavaiņa atraidījumu, virs jūras lidojošu kaiju ar kartona zivi zobos un citus jautrību raisošus elementus.

Žūrija tika “uzpirkta” ar “Rolton” nūdeļu iepakojumiem, taču tas nekādi neiespaidoja žūrijas lēmumu, piešķirt komandai nomināciju “Plastmasas otrā elpa”.

Žūrijas sastāvā:

Vecumnieku Mūzikas un mākslas skolas direktore Iveta Lavrinoviča;

Vecumnieku Mūzikas un mākslas skolas komunikācijas speciāliste Zane Onkele;

Vecumnieku novada domes Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja un Latvijas Mākslas akadēmijas absolvente Agnese Čikule;

Vecāku pārstāve, Latvijas Mākslas akadēmijas absolvente  Ruta Garklāva;

Rīgas Dizaina mākslas vidusskolas reklāmas dizaina 2. kursa audzēkne, Vecumnieku Mūzikas un mākslas skolas absolvente Katrīna Lavrinoviča;

Rīgas Dizaina mākslas vidusskolas apģērbu dizaina 2. kursa audzēkne Letīcija Orlova.

FOTO: Iveta Bērziņa

« gada 2 »